Yüzbir Evler Efsanesi Nedir?

Adeta efsaneler geçidi olan adamızın en bilinen efsanelerinden biri de elbette St. Hilarion Kalesi ve 101 evlerdir. Adını, ömrünün son yıllarını Kıbrıs’ta ibadetle geçiren bir keşişten almış olan St. Hilarion Kalesi M.S. 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

Zeytinlik (Templos) köyünde bulunan St. Hilarion Kalesi, “Yüzbir Evler” olarak bilinir ve kalenin 101 odası olduğu söylenir. Efsaneye göre, Zeytinlik köyünden bir grup genç kaleyi ziyaret etmeye karar vermişler, ne tesadüftür ki, o gün dilek günü olarak bilinen ve yalnızca kırk yılda bir gelen, tüm dileklerin gerçekleştiği tek gün imiş.

O gün kaledeki 101. odanın kapısı hazinelerle dolu muhteşem bir bahçeye açılmış. Köyün gençleri kapıdan girince tüm o zenginlik karşısında şaşkına dönmüşler. İçeride altından gümüşe, taçtan kılıca ne buldularsa her şeyi almaya çalışırken zamanın geçtiğini ve zamanlarının dolduğunu fark etmemişler. Kapı kapanmış… Kapı kırk yıl sonra tekrar açılıncaya kadar kapana kısılmış bir şekilde uyumuşlar.

Aradan kırk yıl geçip de kapı yeniden açıldığında evlerine, köylerine dönmüşler ama ne köy bıraktıkları gibi, ne de sevdikleri insanlar oradaymış...

Hazinelerle dolu büyülü bir bahçeyi ortaya çıkaran kaledeki bu 101. odayı henüz kimse bulmuş değil. Peki siz de kalenin içerisinde yer alan o 101. odanın gerçekten var olup olmadığını, varsa da bu kapının ardındaki hazinelerle dolu o mistik bahçeyi merak ediyor musunuz?

Bizler de internet sitemizi sizlerle buluşturmadan önce ülkemize ait bir efsanenin unutulmaması ve uzun yıllar hatırlanması için ismimizi seçerken St. Hilarion Kalesi’nin 101. odasından esinlendik.

Tıpkı Yüzbir evler efsanesi gibi, 101evler sitesinin de yıllar yılı dillere destan olacağından emin olduğumuz için...

Kalenin 101. odasını bulabilir misiniz bilmiyoruz ama, hayalinizdeki ve size en uygun emlak ilanını sitemizden yapacağınız detaylı arama ile bulabileceğinizden eminiz.

St Hillarion Kalesi Kıbrıs Girne
St Hillarion Kalesi Kıbrıs Girne
St Hillarion Kalesi Kıbrıs Girne
İlanlarınızı
Yayınlayın
Siz de ilanlarınız yayınlamaya başlamak için hemen üye olun!
Üye Ol
Diğer Markalarımız

101evler.com sitesinde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, 101evler.com'un bu konuda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu sitede yayınlanan tüm bilgi belge ve fotoğrafların mülkiyeti 101evler'e aittir. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz, paylaşılamaz.