Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor - 101evler.com

Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor

Kutay Ramiz  08.12.2016
Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor Çevreye Duyarlı Mimar Vincent Callebaut’un Taipei Binası Sonlanıyor

Sıradışı çevreye duyarlı mimari yapıların altına imzasını atan Vincent Callebaut’un ‘Agora Garden’ adını verdiği son şaheserinin inşaatı tamamlanıyor. DNA şekline benzeyen kıvrımlı yapısı ve karbon emici çevreye duyarlı malzemeleriyle ön plana çıkan binanın yılda 130 ton karbondioksit emme kapasitesi bulunuyor. Binanın zeminine ve balkonlarına yaklaşık 23.000 ağaç yerleştirilmesi planlanıyor.

Yirmi kattan oluşan ve lüks apartan daireleri, restorantları, yüzme havuzu, fitnes salonu ile hem görünüş hem kullanış hem de çevreye duyarlı mimarisi ile bölgedeki dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Tasarımcılar, tüm inşaat malzemeleri ve mobilyalarının ya geri dönüştürülmüş ya da geri dönüşümlü malzemelerden oluşacağını iddia ediyor.

Tayvan’ın başkenti Taipei’de yapımı süren binanın Eylül 2017’de tamamlanması bekleniyor.

Fotoğraflar: Vincent Callebaut

Yazar Hakkında