Dürüst: "Ercan'da tüm çalışmalar, KKTC devletinin kuralları çerçevesinde devam ediyor" - 101evler.com

Dürüst: "Ercan'da tüm çalışmalar, KKTC devletinin kuralları çerçevesinde devam ediyor"

21.09.2016
Dürüst: "Ercan'da tüm çalışmalar, KKTC devletinin kuralları çerçevesinde devam ediyor" Dürüst: "Ercan'da tüm çalışmalar, KKTC devletinin kuralları çerçevesinde devam ediyor"

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, inşaatı devam eden yeni Ercan Havaalanı çalışmalarını yerinde inceledi, inşaatı gerçekleştiren firma yetkililerinden bilgiler aldı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, inşaatı devam eden yeni Ercan Havaalanı çalışmalarını yerinde inceledi, inşaatı gerçekleştiren firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Teknik ekiplerinin de Bakan Dürüst'e eşlik ettiği, yeni havaalanı inşaatı ziyaretinde ayrıca, yetkili firma yetkilileri tarafından, Bakan Dürüst'e proje ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler içeren tanıtım toplantısı da düzenlendi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, teknik inceleme gezisinin ardından, yeni Ercan Havaalanı inşaatına yönelik gerçekleştirdiği ziyareti hakkında basına açıklamalarda bulundu.

Bakan Dürüst, ekibi ile birlikte Ercan Havaalanı'nın yeni projesiyle ilgili incelemelerde bulunmak amacı ile bir ziyaret gerçekleştirdiğini ifade etti.

Göreve geldiği ilk günden itibaren, Ercan'ı yakından takip ettiğinin altını çizen Bakan Dürüst, 'Kamuoyunun vicdanı açısından Ercan Havalimanı ile ilgili hukuksal, yasal olmayan hiçbir şey yoktur. Her şey devletin tüm kurallarına uygun şekilde yürütülüyor dedi.

Bakan Dürüst, çalışmaları yürüten T&T firmasının tamamen Bakanlığın denetim ve gözetiminde olduğunu, Ercan Havalimanı konusunda son derece hassas olduklarını vurgulayarak, 'Ercan konusunda Başbakan Hüseyin Özgürgün ile de çok sıcak bir temas halinde çalışacağımı ve çalıştığımı göreve geldiğim ilk günden itibaren söylüyorum. Ayrıca, Başsavcı ve Bakanlar Kurulu'nu da konu hakkında zaman zaman bilgilendiriyorum dedi.

Ziyaret sırasında gözlemlediği işlerin dört dörtlük yürüdüğünü ve küçük bir istimlak sorunun yaşandığını anlatan Bakan Dürüst, çok küçük bir maddi kaynak aktarılması ile bunun çözülebileceğini belirtti. KKTC devletinin en büyük inşaatının Ercan Havaalanı'nda gerçekleşmekte olduğuna dikkat çeken Bakan Dürüst, 'Bugüne kadar böylesi büyük bir inşaat yapılmadığı gibi, ülkemizin en büyük yatırımı ile karşı karşıyayız dedi.

Mevcut Ercan Havalimanı'nın 20 bin metrekare olduğunu yeni yapılacak Ercan'ın ise 128 bin kapalı-açık otoparkı ile birlikte 170 bin metrekarelere olacağını ifade eden Bakan Dürüst, KKTC'nin 530 metrelik ilk üç şerit gidiş üç şerit de geliş olmak üzere bir tünelini hizmete sunmuş olacaklarını kaydetti.

Büyük gövdeli uçakların Ercan Havalimanı'na inmesinin mümkün olmadığını kaydeden Bakan Dürüst, bundan sonra dünya normlarına göre uçuş yapan uluslararası havacılık arenasındaki en büyük uçakların dahi ülkemize inip kalkabileceğini belirtti.

Yeni terminal binasında önceleri 5 milyon ardından 7-8 milyon kişiye hizmet verebilecek bir konuma geleceğini anlatan Bakan Dürüst, Ercan'da çalışmaları yürüten tüm ekiplere de teşekkür etti.
Ada ülkelerinde hava ulaşımının önemine vurgu yapan Bakan Dürüst, ülke ekonomisinin hava ulaşımı ile dünya ile kucaklaştığını ve KKTC'nin maruz kaldığı tecritlerin, izolasyon ve ambargolarla, hava yolu firmaları ile mücadele edildiğini söyledi.

'Artık Güney Kıbrıs ile değil bütün dünya ile kıyaslanacak bir noktaya gelecek olan Ercan Havalimanı'nın ülkemize büyük bir açılım getireceği inancındayım diyen Bakan Dürüst, 'Eğitim ve turizm adası olan KKTC'de bu yıl eğitimde 100 binlere merdiven dayadık. Turizm de ise yurt dışında birçok ülkeden ülkemize turist geliyor. KKTC'nin giriş kapılarından biri olan Ercan, yeni haliyle, ülkemizi ziyaret edecek olanları güzel, çağdaş ve kaliteli bir şekilde karşılama olanağını bulacağız dedi.

2017'den itibaren Ercan Havalimanı'nda gelir paylaşımı oranlarının çalışmaya başlayacağını da anımsatan Dürüst, devletin kasasına gelir gelmeye başlayacağını da kaydederek yeni Ercan'ı yapacak firmalar ile kendi ekiplerine güvendiğini de belirtti.

Yatırımı gerçekleştiren firmanın ve devletin üzerine düşen ne ise en hızlı ve en doğru zamanlarda yapılması gerektiğine işaret eden Bakan Dürüst, 'Hedef 2018'de Ercan'ı halkın hizmetine açmaktır dedi.