Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Girne Emirname Değişikliği ile ilgili Açıklama Yaptı - 101evler.com

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Girne Emirname Değişikliği ile ilgili Açıklama Yaptı

11.08.2016

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliğinden yapılan yazılı açılamanın tam metni aşağıdaki gibi.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği olarak, emlak ve inşaat sektörünün adamızın en önemli lokomotif sektörlerinden biri olması ve diğer birçok sektörü tetiklediği bilinciyle, daha yeşil ve daha düzenli bir şehir oluşumunun yasaklamalar ve engellemelerle olamayacağı bilincindeyiz. 

Bu gün Girne şehrimizde, apartman daire fiyatları diğer bölgelerimize oranla takribi olarak %35 oranında daha fazla. Arsa fiyatları son 4 yıl içerisinde %100 oranında arttı. Kiralık ev fiyatları takribi olarak %40 oranında arttı. Girne merkezinde kiralık daire bulmak güçleşti. Müteahhit, arsa fiyatlarının artmasında dolayı konutlarını ucuza mal edemiyor. Yerli halkımız konut fiyatlarının astronomik artışı , döviz kurlarında olan değişim ve aynı oranda maaşlarının artmamasından dolayı Girne merkezinde konut alamaz duruma geldi. 

Bugün Girne bölgesinde arsa fiyatları emirname öncesi ve emirname sonrası diye ikiye ayrılmaktadır. Ve bu iki kıstas arasında ciddi fiyat farkları bulunmaktadır. Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği olarak yasakçı zihniyetlerin ve ekonomimizi çökertmeye yönelik her türlü hareketin ve planın karşısındayız. Sizlerin görevi daha yeşil, daha güvenli, daha estetik ve Kıbrıs Türk Halkını evsiz bırakmayacak master planları yapmanızdır. İmarı kısıtlamak yerine, daha estetik, daha konforlu, halkımıza yönelik daha ucuz konut ve arsaların sağlanacağı master planları yapmanızı ümit etmekteyiz. Daha güzel , daha estetik, daha konforlu, daha yaşanabilir bir Girne yaratabilmek amacı ile:

a) Tüm Girne içerisindeki apartmanlık arazilerin, imar yüzdelerinin aynı orana getirilmesi ve hektara düşen kat ve nüfus oranı gibi kısıtlamaların kaldırılması.

b) Tüm apartmanlık arazilerin yeniden on kata çıkarılması ve yaşanan fırsatçılığın ortadan kaldırılması. Bugün Girne bölgesinde yapılmaya başlanan ve tasarım aşamasında olan dörtten fazla beş yıldızlı hotel bulunmaktadır. Bu hotellerde işleyecek olan kişilerin kalabileceği konut sayısı, Üniversitelerimize gelecek olan öğrencilerin yaşayacağı konut sayısı yeterli değildir.

c) Tüm sarı bölgelerdeki imar yüzdeliklerinin artırılması.

d) Gerekli otoparkların sağlanması.

e) İnşa edilecek konut başına, devletin göstereceği yeşil alanlarda ve ormanlarda ağaç dikimlerinin yapılması.

f) Daha küçük ölçekli arsaların bölümüne izin verilmesi.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Yönetim Kurulu Adına

Başkan
Hasan Sungur