Kıbrıs Zirvesine Bir Haftalık Ara - 101evler.com

Kıbrıs Zirvesine Bir Haftalık Ara

12.11.2016

Kıbrıs barışına yönelik görüşmelerin 20 Kasım'da bu kez CENEVRE'de süreceği açıklandı.


Mont Pelerin zirvesinde Rum tarafından artan baskılarla başlayan kriz ara formülle giderildi.

Liderler bir hafta Kıbrıs’ta kendi paydaşları ile görüşmeler yapacaklar.

Rum lider, önerilerin değerlendirilmesi için ara talep etti. BM’nin de girişimleri ile liderler bugün Kıbrıs’a dönerek. 20 Kasım’da yeni bir zirve için daha önce varılan mutabakatın devamını sağlamak üzere liderler yeniden Mont Pelerin gelecekler.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında devam eden müzakerelere ara verildiği ve görüşmelerin 20 Kasım’da Cenevre’de yeniden başlayacağı bildirildi.

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerin son gününde Rum lider Nikos Anastasiadis, masada Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, dün sabah Le Mirador Otel’de yeniden bir araya gelerek, toprak kriterleri üzerindeki görüşmeleri tamamladı.

Akıncı ve Anastasiadis’in yaklaşık bir saat süren görüşmesinin ardından heyetler kendi aralarında değerlendirmeler yaptı.

Mont Pelerin müzakerelerin en önemli dönemeci olarak gösterilen temaslar ise dün akşam gerçekleştirildi. Taraflar 5’li zirvenin tarihinin belirlenmesiyle eş zamanlı olarak harita konusunu ele almak için toplandı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide gözetiminde iki saat süren görüşmelerin ardından Rum lider Anastasiadis’in, masada Türk tarafının açılımları karşısında zamana ihtiyacı olduğunu ifade ettiği öğrenildi. Anastasiadis’in ayrıca Türk heyetine Kıbrıs’a dönüp görüşmeler yapmak istediğini söylediği, Türk heyetinin ise Anastasiadis’in bu talebini değerlendirdiği bildirildi.

Görüşmelerin ardından taraflar basın mensuplarına henüz bir açıklama yapmadı.

Demokrat Parti (DİKO) lideri Nikolas Papadopulos, masada 5’li zirve tarihi görüşülmeden önce Anastasiadis’e kendileriyle toplantı yapma çağrısında bulunmuştu.

Türk tarafının büyük önem verdiği 5’li konferans tarihinin kesinleşmemesi durumunda ise Kıbrıs’ta varılan ve BM tarafından liderlere yazılı olarak iletilen mutabakatın bozulacağı ve sürecin ilerleyemeyeceği kaydedilmişti.

İsviçre’deki Kıbrıs müzakereleri, 7 Kasım Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un da katılımıyla başlamıştı. (AA)

BM bu konuda şu yazılı açıklamayı yaptı:


Statement to the press by the United Nations Spokesperson in Cyprus

Mont Pèlerin, 11 November 2016 – The Turkish Cypriot leader, Mr. Mustafa Akıncı, and the Greek Cypriot leader, Mr. Nicos Anastasiades, have been engaged in sustained negotiations here in Mont Pèlerin since 7 November under the auspices of the United Nations.

During these past five days, the chapter on territory and all other issues were discussed interdependently. Significant progress has been achieved.

Upon request of the Greek Cypriot leader, Mr. Anastasiades, it has been decided by the two leaders to take a recess and reconvene in Geneva on Sunday, 20 November 2016, to continue their deliberations from Mont Pèlerin.

The two leaders, once again, wish to express their gratitude to the Government of Switzerland for its generosity and hospitality in hosting this event and for the invaluable support provided to them and their teams throughout the week.