Küçük evleri büyük göstermenin yolları - 101evler.com

Küçük evleri büyük göstermenin yolları

06.08.2017

Bir apartman dairesinde ya da küçük odalı eski bir evde yaşamak evinizi düzenlerken biraz zorlayıcı olabilir: Peki sınırlı alanınızı nasıl daha büyük hale getirebilirsiniz? Okuyacağınız bu kolay ev dekorasyon fikirleri işinizi bayağı kolaylaştıracaktır.


1- Açık Renklerden Faydalanın

Duvarlarda ve zeminlerde açık renkler kullanın. Daha yumuşak tonlar, dar bir odayı daha büyük ve daha parlak hissettirecektir.

2- Ayna Asın

Aynayı güzel ışık alan bir pencerenin karşısına koyun ve ışığı odanın etrafına yaydığı zaman bırakacağı etkiyi izleyin. Oda çok daha ferah bir hale gelecektir. Ayna ne kadar büyük olursa etkisi de o kadar iyi olur.

3- Bazı Metalikler Serpin

Parlak bir lamba, ışık fikstürü veya herhangi bir metalik nesne, ışığı yansıtacak ve alanı aydınlatan aynayla benzer bir efekt oluşturacaktır.

4- Duvarlara Raflar Asın

 Sandıklar, kitaplıklar ve gardıroplar odayı boğmadan size güzel bir depolama alanı sunacaktır. Hatta daha modern bir görüntü elde etmek istiyorsanız; eski moda komodinlerinizin içini çıkarıp  duvara monte ederek hem yerden tasarruf  edip hem de demodelikten kurtularak evinizin havasını değiştirebilirsınızç

5- Köşelerden Faydalanın 

Sıklıkla gözümüzden kaçan, önemsemediğimiz bu alan, odanızın daha yaşanabilir olmasını sağlamak için ekstradan bir sandalye veya köşede bir kitap rafını sıkıştırmak için harika bir yer olabilir. Ya da minik ama kullanışlı bir okuma alanı oluşturmak için köşeye rahat bir koltuk yerleştirin.

6-Sahte Büyük Pencereler

Pencerelerinizi tek bir dokunuşla daha uzun hale getirmek istemez misiniz? Bunun için tek yapmanız gereken perde çubuklarını pencere çerçevesinin hemen üstünde değil de, tavanın birkaç santim altına yerleştirmek, böylece gözü yukarı çekecek ve pencereleri daha uzun gösterecektir. Ayrıca eğer pencerelerinizin sadece boyundan degil ayrıca genişliğinden de memnun değilseniz yine ayni taktiği çubukları daha geniş tutarak da uygulayabilirsiniz.

 

7- Perdelerinizi Duvarlarınızla Uyumlu Eşleştirin

Duvarlarla harmanlanan perdeler kesilmemiş durarak bir bütünlük oluşturarak odayı daha büyük hissettirir.

8- Ölçekli Mobilya Seçiniz

Bu minik masa gibi daha küçük alanlar için tasarlanan mobilyalar tercih edin. Döşemeli koltuklar gibi geleneksel hantal parçalar bile günümüze adapte edildiği için dar boyutlarda da sipariş verebilirsiniz. Böylece geleneksellikten çıkmadan modern bir görünüm sağlayabilirsiniz.

9- Havadar Parçalara Geçiş

 Bir alanı oldukca ağırlaştırabilecek kocaman bir ahşap sehpa yerine, cam veya açık metal tabanlı bir masa seçin.

10- Çift Taraflı Bulgularla Süsleyin

Çok sık kullanmadığınız bir bahçe taburesi, içeriye konulduğunda sizin seçiminize bağlı olarak hem bir masa hem de küçük rahat bir koltuğa dönüştürülebilir. Buna ek olarak kullanmadığınız bir tezgah varsa, onu da kitaplık haline getirebilirsiniz.

11- Gizli Depolar Yaratın

Küçük bir odayı daha karmaşık bir hale getirmemek adına yapacağınız sey en basit şeylerden biri , nesneleri saklamak için küçük alanlara sahip mobilyalar seçmektir; alt tarafında rafı olan bir sehpa veya altında kutuları ve içinde çıkarılabilir bir üst ve boşluk bulunan bir divan gibi kullanışlı parçalar sizi bayağı rahatlatacak ve size daha fazla kullanım alanı yaratacaktır.

12- Mobilyalarınızı Hareket Edebilir Hale Getirin

Alt tarafında tekerlekleri olan mobilyaları tercih ederek veya halihazırdaki mobilyalarınıza tekerlek eklettirerek onları çok daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Bu kolaylıktan faydalanarak herhangi masa yada sandalyeyi dışarıya itmek hem çok kolay olacak hem de eşyaların yerleriyle oynamayı sevenlere de birçok olanak yaratacaktır.

13- İçeriye Bitki Yerleştirin

Yeşillikler en küçük alanı bile daha taze ve daha aydınlık hissettiriyor. Eğer evinizde böyle bir boş alan yoksa, bunun yerine asılı duran bir bitki deneyin.

14- Duvarları Vitrin Olarak Kullanın

Yatak odasındaki veya mutfaktaki fazla eşyaları asmak için duvarları kullanın, böylece size daha fazla boş alan kalacaktır.

15- Mobilyaları Duvarlardan Uzaklaştırın

Örneğin, duvar ile kanepenizin arka yüzü arasında birkaç santim boşluk olursa oturma odası daha açık ve ferah görünecektir.

16- Dikey Şeritler Ekleyin

 Duvarlarda veya perdelerde kullanacağınız bu şeritler, alçak olan tavanınızın daha yüksek görünmesini sağlayacaktır.