Mutfaklarınızdaki Her Alanı Değerlendirin - 101evler.com

Mutfaklarınızdaki Her Alanı Değerlendirin

04.10.2018

Küçük mutfaklar, aslında iyi değerlendirildiği vakit bir yaşam alanına dönüşebiliyor. Tabi küçük mutfak için depolama çözümlerini iyi bilmek, bu alanların daha verimli kullanılabilmesini sağlıyor. Aslında birkaç dokunuş sayesine buzdolabı ile duvar arasında kalan boşluk dahi değerlendirilebiliyor. Öncelikle mutfak raflarına olan ilgi artırılması ve mutfaktaki boş alanlar not edilmelidir.

Mutfağınıza Özel Raf Yaptırın

Mutfağınız için özel raflar yaptırarak, sık kullandığınız bardaklarınızı, tabaklarınızı ya da baharatlarınızı buralarda saklayabilirsiniz. Böylelikle hem yerden tasarruf etmiş olursunuz, hem de önemli malzemeleriniz elinizin altında olur. Birkaç raftan oluşan tahta panoyu mutfağınızın herhangi bir duvarına monte etmeniz yeterli. Hatta en alt rafa çiviler ile askılar yaparak delikli eşyalarınızı buralarda depolayabilirsiniz. Üstelik bu raflar artık yalnızca küçük mutfaklarda kullanılmıyor. Çünkü mutfak dekorasyonu anlamında hem şık, hem de kullanışlı ürünlerden biri. Ahşap olanların yanında plastik, metal ya da akrilik olanları da bulunuyor.

Boş Olan Her Alanı Kullanın

Eğer mutfağınız küçük ve eşyalarınızı almıyor ise öncelikle hangi eşyalarınıza sık ihtiyaç duyduğunuzu seçin. Aldığınızdan bu yana birkaç kez bile kullanmadığınız ve olmazsa olmaz olmayan eşyalarınız var ise öncelikle bunlardan kurtulun. Gıdalarınızı kuru olanlar ve dolapta saklanması gerekenler şeklinde ayırın. Çünkü az kullandığınız kuru gıdaları, soğan ve sarımsağı balkonda saklayabilirsiniz. Bu sayede gıdalarınız hem serin bir yerde saklanmış olur, hem de mutfaklarınızda sizler için ciddi bir yer açılmış olur.

Duvarları Boş Bırakmayın

Maden eşyalarınızı koymak için mutfakta yeterli yeriniz yok, o halde duvarları kullanın. Yanlış duymadınız, duvarlar küçük mutfaklar için depolama çözümlerinin vazgeçilmez erguvanlarıdır. Duvarınıza asabileceğiniz küçük bir askılık, tavalarınız ve kepçeleriniz için yeni bir yer oluşturacaktır. Üstelik tava ve tencerelerinizden arta kalan bölümlere asılmaya uygun olmayan eşyalarınızı koyabilirsiniz. Örneğin tabaklarınız ile tencere ve tavalarınızı yer değiştirebilirsiniz. Ayrıca kesme ya da hamur açma tahtalarınızın üzerine açacağınız birkaç delik sayesinde, duvarlarınıza bu eşyalarınızı da asabilir ve büyük bir yer külfetinden de kurtulabilirsiniz.

Bol Miktarda Kavanoz Kullanın

Mutfak dolaplarının çekmecelerini verimli kullanmak istiyorsanız bol miktarda kavanoz edinmelisiniz. Çünkü kavanoz dizilebilme özelliğine sahip olduğu için bir poşetten bile daha az yer kaplar. Ama kullanacağınız kavanozların dar ve uzun olması önemlidir. Bunun için süt şişelerinizi değerlendirebilirsiniz. Süt şişelerinize mercimek, nohut, pirinç, şeker gibi gıdalarınızı koyarak hem bayatlamalarını önlemiş olursunuz, hem de mutfak dolaplarınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Dolaplarınızın Üstünü Değerlendirin

Her mutfakta küçük ya da büyük bir mutfak dolabı vardır. Ancak nedense bu mutfak dolaplarının üzeri genellikle boş bırakılır. Aslında daha az kullanan ve geniş yer kaplayan eşyaları bu mutfak dolaplarının üzerinde saklamak mümkündür. Örneğin turşular, tahıllar, güveçler, her zaman kullanılmayan tabak ve kâseler bu alanlarda bekletilebilir. Hem böylelikle kırılma riskleri de ortadan kaldırılmış olur. Kötü görünmesi sizi endişelendiriyor ise dekoratif şişeler ya da kutular kullanabilirsiniz. Böylelikle hem eşyalarınızın zarar görme riskini minimize edersiniz, hem de içinize sinecek bir dekor yakalarsınız.

Dolap Kapaklarınızı Kullanın

Mutfak dolaplarının yalnızca üstünü kullanmak yetmez. Kapaklarını da kullanmanızda fayda var. Üstelik iç kapaklarını. Nasıl mı? Dolap kapaklarınızın içine yerleştirebileceğiniz küçük vidaları birkaç askı olarak kabul edebilirsiniz. Bu noktalara kaşıklarınızı ve delikli bilumum tüm aletlerinizi asabilirsiniz. Bu sayede mutfak dolaplarınızın kapaklarını da küçük eşyaların depolanabileceği bir yer haline getirebilirsiniz. Küçük mutfaklar için depolama çözümleri söz konusu olduğunda mutfak dolaplarının rolü oldukça büyüktür.