Özyiğit: "Girne Emirnamesinde yapılmak istenen değişiklik kabul edilemez" - 101evler.com

Özyiğit: "Girne Emirnamesinde yapılmak istenen değişiklik kabul edilemez"

18.08.2016

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ni (KTMMOB) ziyaret ederek, Girne Emirnamesi hakkında görüş alışverişinde bulundu.


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ni (KTMMOB) ziyaret ederek, Girne Emirnamesi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Özyiğit ve beraberindeki heyet, KTMMOB Başkanı Ahmet Hüdaoğlu ve oda temsilcileriyle bir araya geldi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ziyarette yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümü ve kalıcı barış için yaptıkları çalışmalar yanında, ülkenin ekolojik dengesinin ve yeşilin korunması, ülkenin bir bütün olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesinden yana bir tavırları olduğunu kaydetti.

Yeşil adayı daha da çölleştirecek, betonlaştıracak yapılaşmalardan uzak durulması gerektiğine işaret eden Özyiğit, son yıllarda Beşparmak Dağları ve kıyı şeridinde yanlış uygulamaların sözkonusu olduğu ciddi bir yapılanma olduğunu ileri sürdü.

'EMİRNAME DEĞİL KENTSEL İMAR PLANI HAZIRLANMALI

Girne emirnamesi konusuna değinen Özyiğit, emirnamede yapılmak istenen değişikliğin kabul edilemez olduğunu savundu.

Artık, emirname değil kentsel imar planları hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Özyiğit, 'TDP bu ülkenin insanı, doğası, dokusuna hep birlikte sahip çıkmaya çalışıyor dedi.

Emirname yapma yetkisi veren maddenin süratle değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Özyiğit, bu mücadeleyi sürdürmeye karalı olduklarını sözlerine ekledi.

HÜDAOĞLU, TDP'YE TESEKKÜR ETTİ

KTMMOB Başkanı Ahmet Hüdaoğlu da, TDP'nin toplumsal menfaatleri ön planda tutarak, toplumsal olaylar ve Girne Emirnamesi ile ilgili yaptıkları çalışmalarından ötürü TDP'ye teşekkür etti.

Birliklerinin teknik bazda yaptığı bir takım çalışmalar olduğunu ifade eden Hüdaoğlu, bir ülkede her hangi bir imar faaliyeti yapılacağında toplumun veya siyasetçilerin talebi doğrultusunda yapılması gerektiğini belirtti.

Planlamaların da bu görüşler çerçevesinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Hüdaoğlu, oda olarak kendilerinin tavrının da net olduğunu söyledi.

Hüdaoğlu, planlamanın yapılması ve imar planlarının arkasından ülkesel fizik planla birlikte her ne gelişme olacaksa, önceden bilinerek, yerinde incelenerek yapılmasını talep ettiklerini kaydetti.

Konuşmalar ardından, TDP heyeti ve ilgili odaların toplantısı devam etti.