Girne, Lapta'da 600 yıllık tarihi Yağ Değirmen Evi ve Cafe - BOUTIQUE HOTEL olabilecek özelliklere sahip

Satılık Villa - Girne, Lapta, Kuzey Kıbrıs
£950,000

Hızlı Bakış

İlan No
#28798
Konum
Girne, Lapta
Emlak Türü
Houses / Villa
Durum
Satılık
Tapu Türü
Eşdeğer Koçanlı
Metrekare
550 m2
İlan Tarihi
23/03/2015
Güncelleme Tarihi
14/07/2019
Fiyat
£950,000 ( ~ 6,843,800 TL)
Oda Sayısı
3+2 
Banyo
Bina Yaşı
26+ 
Kat Sayısı
Eşya Durumu
Eşyalı 

İlan ÖzellikleriBu konutu beğendiniz mi?

taksitle bu konuta sahip olabilirsiniz!

Açıklama

 

Bu 600 yıllık bir öz geçmişi olan tarihi  Yağ Değirmeni Evi  Osmanlı dönemi öncesi 1571'de yine Yağ Değirmeni Evi olarak İtalyanlar veya Rumlar tarafından faliyet göstermekte idi, fakat bina daha küçük bir yüz ölçümüne sahip ve daha ilkel şartlarda faliyet göstermekle birlikte hem ikametgah hemde iş yeri olarak çalıştırılmakta ve hayvan gücü özellikle eşek veya atlarla değirmen taşlarını döndürmekte idiler ve Osmanlı döneminde de zamanla bina daha da büyültülüp 4 aşamalı bir eklemelerle 550 m2 lik bir kapalı alana sahip olmuştur. 1998 yılında  APHRODITE BROTHERS COMPANY tarafından satın alınmış ve restorasyonu 1.5 yıl kadar sürmüştür. Bina 4 Farklı bölümden oluşmaktadır.

A) Ana ve en Eski Bina 1 yatak odası ,geniş ve taş kemerli bir oturma odası ve mutfak kısmı ile geniş bir banyo tuvalet odası ile banyoda bir şöminesi ile romantik bir mimariye sahiptir. Dışarıda kapalı Roma mimarisi ile inşa edilmiş  4 kemerli terasa sahip olup, yaz aylarında evin en çekici ve serin yerini oluşturan bu kemerli terası ender bulunan bir yapı ve atmosfere sahiptir.

B) 2 Yatak Odalı ikinci bölümde yine mutfak ve oturma odası ile taş şöminesi ayrı bir hava katmaktadır. Mutfaktan dışarıya açılan bir terasa sahip olup, ayriyetten de hem mutfaktan küçük bir balkona çıkışı hemde oturma odasından yine küçük ve hoş bir oval balkona çıkılmaktadır. Banyo ve tuvalet odası oldukça geniş ve farklı bir mimari ile tasarlanmıştır. Banyo hem duş hem de küvet maksatlı kullanılabilmektedir.

C ) Zemin katta yani yola sıfır olan bölümde İtalyan tarzında bir CAFE ve KÜTÜPHANE si vardır. THE  LEGEND OF TROY CAFE & LIBRARY & WINE BAR.-.Tüm zeminler masif zeytin odunundan döşenmiş olup , masalar da yine zeytin, harup ve zangalak ağacı ile tasarlanmıştır. Ana salonunda  metal tasarım cam kapılı bir şömine  ve  Bizans tazı bir kemer ile  salon ile mutfak ve bar kısmı bir birine bağlanmıştır. Yine tuvalet odalarının zemin döşemelerinde de eski mozaikler ve masif zeytin ağacı kullanılmıştır.

D )Yine zemin katta yola sıfır olan bir eski taş kemerli ofis binası bulunmaktadır.Arzu edildiği taktirde bu ofis değiştirilip cafenin bir parçası haline getirilebilmektedir.

 

Bunlara ek olarak tabiki 2 dönüme yakın bir bahçe ve bahçe içerisinde bir bağ bahçesi   ve zeytin ağaçları ile eski tarihi badem ağaçları bulunmaktadır.

Bu bina uzun yıllar APHRODITE BROS. COMPANY tarafından turistik amaçlı yabancılara kiralanmış olup, halen bu maksatla turistlere kiralanmaya devam edilmektedir.

 

 

Harita Görüntüsü

Mesaj Gönder