Gürcafer, Emirname değişikliği ile ilgili konuştu; "Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir" - 101evler.com

Gürcafer, Emirname değişikliği ile ilgili konuştu; "Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir"

17.08.2016
Gürcafer, Emirname değişikliği ile ilgili konuştu; "Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir" Gürcafer, Emirname değişikliği ile ilgili konuştu; "Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir" Gürcafer, Emirname değişikliği ile ilgili konuştu; "Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir"

Girne, Lapta, Alsancak, Catalköy ve Esentepe belediyeleri, Girne İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili görüş almak için Girne Grand Pasha Otel'de toplantı düzenlendi. Toplantıda imar planı vurgusu yapıldı.


Girne, Lapta, Alsancak, Catalköy ve Esentepe belediyeleri, Girne İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili görüş almak için Girne Grand Pasha Otel'de toplantı düzenlendi. Toplantıda imar planı vurgusu yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yaptı. Güngördü, kentlerin kurtuluşunun imar planından geçtiğine değinerek Girne'nin 27 yıldır plansız olduğuna işaret etti.
Sehir Planlama Dairesi Müdür Vekili Türkmen Yiğitcan toplantıda yaptığı konuşmada 'Girne ve Catalköy için imar planı çalışmalarımız sürüyor. Takvimimize göre Eylül 2017'de planımız hazır olacak. Ama bu arada hayat durmuş değil. Gelen talepler neticesinde bir emirname değişikliğine gitmeye karar verdik dedi.

Türkmen'in konusmasının ardından toplantıya katılan STÖ temsilcilerine görüs ve önerilerini sunmaları içon söz verilmeye başlandı.

Sehir Planlama Dairesi yetikilerinin İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili bilgi verdiği toplantıya Ombusdman Emine Dizdarlı da katıldı.

Dizdarlı; 'Emirname değişikliği ile ilgili çalışmaları yaparken kamu yararına ne yaptınız?

Girne, Lapta, Alsancak, Catalköy ve Esentepe belediyeleri, Girne İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili görüş almak için düzenlenen toplantıya katılan ve söz alan Ombusdman Emine Dizdarlı, yasalara işaret ederek kıyı şeritlerinin kamu yararı gözetilerek kullanılabileceğini vurguladı. Dizdarlı "Emirname değişikliği ile ilgili çalışmaları yaparken kamu yararına ne yaptınız" diye sordu.

Girne, Lapta, Alsancak, Catalköy ve Esentepe belediyeleri, Girne İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili görüş almak için düzenlenen toplantıya katılan ve söz alan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ise, Biz Kıbrıs Türk İnşaat Muteahitler Birligi olarak ne 1 katı nede10 katı savunmuyoruz. Biz bütün ülkenin planlanarak kurtarılmasını savunuyoruz. Demokrasinin vazgeçilmezi hukukun üstünlüğüdür. Mahkeme o iki kat için ara emri vermiş biz emirname değişikliği konuşuyoruz. Önce gidip o 2 katı yıkacaksınız. Bügün burada toplanmamızın nedeni ara emri çıkartılan 2 kattır. Eğer benim mahkemem ara emri verdiyse öncelikle o 2 kat yıkılsın. Burada sorun çok önemlidir, hukuk katledilmiştir dedi.

Girne, Lapta, Alsancak, Catalköy ve Esentepe belediyeleri, Girne İkinci Bölge Emirnamesi ile ilgili görüş almak için Girne Grand Pasha Otel'de düzenlenen toplantıya 92 kişi katılırken 31 kişi söz alarak görüşlerini ortaya koydu.

Öğle saatlerinde sona eren toplantıda 4 tane yazılı görüş sunuldu.

Toplantı sonunda konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, gerekli mercilere verilen mesajların iletileceğini söyledi.

Güngördü ayrıca cuma gününe kadar isteyenlerin yazılı görüşlerini iletebileceğini söyledi.

Öte yandan toplantıyı izleyen bir grup İngiliz vatandaşı ise toplantıda çeviri olmaması nedeniyle organizasyonu eleştirdi ve toplantının içeriğine dair Bir şey anlamadıklarını belirttiler.