Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de! - 101evler.com

Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de!

07.11.2016
Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de! Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de! Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de! Kıbrıs’ın gözü kulağı İsviçre’de!

Müzakerelerin taşındığı İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bir araya geldi.


Cuma gününe kadar müzakerelere ev sahipliği yapacak ve müzakereler için ziyaretçilere kapatılan Le Mirador Oteli’nde yer alan görüşme, KKTC saatiyle 12:00’de başladı.

Mont Pelerin’deki zirvenin açılışını BM Genel Sekreteri Ban ki Moon yaptı. Ban, liderlere yaptığı ayaküstü görüşme sonrası basının karşısına geçti. Müzakerelerin BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Espan Barth Eide’nin himayelerinde gerçekleştirileceğini kaydeden Moon, müzakerelerde toprak başlığı ve diğer kapanmamış başlıkların birbiri ile bağlantılı şekilde ele alınacağını kaydetti. Kıbrıslı liderlerin, Mont Pelerin’deki zirve ile ilgili umutlu olduklarını ve buradaki görüşmelerin verimli geçmesi ve 2016’da bir antlaşmaya ulaşılması yönünde irade sahibi olduklarını belirtti.

İŞTE İSVİÇRE’DEKİ ZİRVEDEN İLK FOTOĞRAFLAR