Toprak için kamp - 101evler.com

Toprak için kamp

Esra AYGIN  28.09.2016

Cumhurbaşkanı Akıncı, üçlü zirvenin de yapıldığı New York temaslarını tamamlamasının ardından, Havadis’e verdiği mülakatta sürecin bundan sonraki aşama ve hedeflerini anlattı


Cumhurbaşkanı Akıncı, üçlü zirvenin de yapıldığı New York temaslarını tamamlamasının ardından, Havadis’e verdiği mülakatta sürecin bundan sonraki aşama ve hedeflerini anlattı

4 BAŞLIĞA 2 HAFTA: Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’a dönüşlerinin ardından başlayacak yeni sürecin hedefinin belli olduğunu vurguladı. Akıncı, önümüzdeki iki hafta boyunca Kıbrıs’ta yoğun bir şekilde Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Avrupa Birliği ve Ekonomi başlıklarını konuşacaklarını vurguladı

TOPRAK İÇİN YURT DIŞI: Akıncı: Benim beklentim Kıbrıs’ta dört başlığı konuştuktan sonra, Genel Sekreterliği ile temas edip yeni bir tarih belirlemek ve kamp formatında Toprağı ayrıntılı olarak konuşmaktır. Hemen sonrasında beşli toplantı. Genel Sekreter de bizden bunu bekliyor

DOĞAL TAKVİMİN HERKES FARKINDA: Akıncı, açıklanmamış olsa da tarafların var olan takvimi uygulayacağı söyledi. Akıncı: Bu ara takvimin veya ara iş planının çıkmamış olması bir eksiklik olmakla beraber, bana göre doğal takvim işliyor. Bu takvimin Rum tarafının da kafasında oluştuğu açıktır.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önümüzdeki iki hafta boyunca Kıbrıs’ta yoğun bir şekilde Yönetim ve Güç Paylaşımı, Mülkiyet, Avrupa Birliği ve Ekonomi başlıklarını konuşacaklarını, daha sonra Toprak başlığını yurt dışında bir kamp formatında ele alarak, yıl sonundan önce beşli bir formatta Güvenlik ve Garantiler’i tamamlamak istediklerini söyledi.

Akıncı, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği üçlü zirve ile ilgili düşüncelerini, ve 2016 yılı sonuna kadar yapılacak çalışmaları Havadis gazetesine anlattı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs’ta bu dört başlığı ilk 15 günde konuştuktan sonra, benim beklentim BM Genel Sekreterliği ile temas edip –ki onlar da bizden bunu bekliyorlar – yeni bir tarih belirlemek ve bir dizi toplantının yer alacağı bir kamp formatında Toprak’ı ayrıntılı olarak konuşarak hemen sonrasında beşli toplantıyı yapmak,” diye konuştu.

Tüm bu çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması gerektiğinin altını çizen Akıncı, “Ortada doğal bir takvim olduğu biliniyor. Bu, yıl sonuna kadar olan bir takvimdir. 2016 hedefi ki dün Genel Sekreter’in açıklamasında da yer alarak tekrar teyit edildi. Eğer bu hedefe ulaşılacaksa bu anlattığımdan başka bir formül olamaz zaten” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kalan üç ay içerisinde bu çerçevede bir çalışma olmazsa 2017’nin riskleri ile karşılaşılacağını ve bir çıkmazın söz konusu olacağını vurguladı. Akıncı “Çıkmaz kimsenin yararına değildir. Bu üç ayın önemini ümit ederim ki herkes kavramıştır ve bunun gereklerini yerine getirecektir” diye konuştu.

Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının New York zirvesi bağlamındaki arzusunun Genel Sekreter’e Ekim sonu itibarıyla ortak hedefin ne olduğuna dair bir işaret vermek olduğunu, bu yönde de çaba sarf ettiklerini belirtti.

Akıncı, “Bunu Sayın Anastasiadis ile konuştuk. Ekim’de iki hafta yoğun bir şekilde dört başlıkta geriye kalan konuları konuşalım, bunları büyük oranda aşmaya çalışalım ama New York’a gittiğimizde Genel Sekreter’e diyelim ki ‘Biz geriye dönüp Kıbrıs’ta bu çalışmayı yapacağız. Ekim sonu itibarıyla bir beşliye doğru gidiş için şimdiden sen de hazırlıklarına başla.’ Yani Genel Sekreter’e bir işaret verelim, bir mesaj verelim. Tabii Kıbrıs’a döndüğümüzde bu 15 günde hiçbir yol alamazsak o zaman Genel Sekreter’e bu teyidi yapmayacaktık. Niyetimiz buydu. Bu niyeti dünkü görüşmede Anastasiadis’in ağzından da net bir şekilde duymayı isterdik, arzu ederdik tabii ki. Bu olmadı çünkü Rum tarafında bir takvim fobisi var,” dedi.

Pazar günkü üçlü zirveden bir ara takvimin çıkmış olmasının daha tatmin edici olacağını, ancak ortada karamsar bir tablo olmadığını, tarafların dönüp açıklanmamış olsa da var olan takvimi uygulayacağının altını çizen Akıncı, “Dolayısıyla bu ara takvimin veya ara iş planının çıkmamış olması bir eksiklik olmakla beraber, bana göre doğal takvim işliyor” dedi. Akıncı, Kıbrıs Rum tarafını kastederek, “Söylemek istemiyorlar, ama bu takvimin onların da kafasında oluştuğu açıktır” diye konuştu.


Esra AYGIN